Ana Sayfa / Makale / 21. ASRIN ZEYNEL ABİDİN TAĞIYEV’İ ARANIYOR !

21. ASRIN ZEYNEL ABİDİN TAĞIYEV’İ ARANIYOR !

21. ASRIN ZEYNEL ABİDİN TAĞIYEV’İ ARANIYOR !
1823 yılında yoksul bir ailenin ferdi olarak dünyaya gelmiş. 1924 Yılında (101 yaşında) vefat ettiğinde, Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan eden aydınların tamamında emeği olan, 20. Asrın Azerbaycan’ına damgasını vurmuştur. Dünyada bir eşi-benzeri daha görülmemiş bu zat-ı muhterem, Azerbaycan’ın yeni baştan yaratılmasında ve de aydınlanmasında inanılmaz rol oynamıştır. O, büyük insan ebedi nur içinde yatsın. Mekanı cennet olsun.
Bu gün ölümünün 92. Yılında Onu şükran ve minnetle anıyoruz. Çarlık Rusya’sında milletine kimlik kazandırmada, halkının aydınlanmasında, geleceğin teminatı olan gençlerinin eğitilmesinde, İslam Dünyasında ilk kız öğretmen okulunun açılmasında, Azerbaycan Cumhuriyetinin kurulmasında ve hatta Kurtuluş Savaşımız sırasında, TBMM nin ilk bütçesinin oluşmasında inanılmaz destek ve katkılar sunmuştur. Millet yolunda yaptığı çalışmaları saymakla bitmeyen bu aziz insanın hayatı adeta muhteşem bir filmi andırmaktadır.
Azerbaycan’ın her köşesinden seçme gençleri toplayarak,büyük ve gelişmiş dünya ülkelerinden Rusya, Fransa, İngiltere, Almanya, Osmanlı gibi ülkelerde üniversitelerde 20-30 ar öğrenci okutmaya göndermiştir. Türk ve İslam dünyasında kızların okula gitmesine hoş bakılmayan yıllarda, “Kızlarımız geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştirecek olanlardır!” düşüncesi ile 18. yüzyıl sonlarında ilk kız öğretmen okulunu kurmuştur.
Kapitalizmin yeni yeni yerleştiği o zamanlarda ancak aydınların idrak edebileceği bu işleri yapan adamın okur-yazar olmadığını söylersek sanırım siz de şaşıracaksınız. Günümüzdeki sermaye sahiplerinin ve varyemez hacılarının mal varlıklarını koruma kaygısını gördüğüm zaman, Hacı Zeynal Abidin Tağıyev’e hayranlığım bin kat daha artmaktadır. Bu nedenledir ki İstanbul Azerbaycan Kültür Evimizde, Hacı Zeynal Abidin Tağıyev’in resmi, onlarca Azerbaycan aydınlarının resimlerinden biraz daha yukarıya asılmıştır. Bu değerli hayırseverimiz olmasaydı, Azerbaycan’ı kuran aydınlarımız ve dolayısı ile Azerbaycan’ımızın temellerini atanlarımız da belki olamayacaktı.
Milletimizin sınaklardan geçmekte olduğu bu günlerde, ulusal kimliğimizi destekleyen zenginler görmek, geleceğimiz olan gençlerimizin önünün açma arzusunda varlıklı insanlarımıza çok iş düşmektedir. O sebeple, bu günün Zeynal Abidin Tağıyev’lerini arıyoruz.

Müəllif admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir