Ana Sayfa / Programlarımız / Ahmet Ağaoğlu mezarı başında anıldı
baslıq

Ahmet Ağaoğlu mezarı başında anıldı

Azerbaycan ve Türkiye’nin tanınmış ilim adamı, siyasetçisi Ahmet Ağaoğlu ölümünün 78. yıldönümü ile ilgili İstanbul’da mezarı başında anıldı.

İstanbul Azerbaycan Kültür Evi’nin organizasyonu ile gerçekleşen etkinliğe İstanbul’da yaşayan azerbaycanlılar, burada çalışan öğretmenler ve eğitim alan öğrenciler katıldılar.

Dernek başkanı Hikmet Elp anma gününe gelen insanlara teşekkür etti, İstanbul’da vefat eden tarihi şahsiyetlerin her birinin hayatının ayrıca tetkik edilmesinin lüzumundan bahsetti.

Katılımcılara mezarlıkla bağlı bilgi veren araştırmacı-gazeteci Dilgam Ahmad, Ahmet Ağaoğlu’nun çalışmalarından bahsetti:

“Feriköy mezarlığında Ahmet Ağaoğlu ve aile üyeleri, 1918 yılında kurulan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bakanları, üyeleri olan Halil Hasmehmetli’nin, Hosrov Sultanzade’nin, Naki Keykurun’un, Abdulali Emircan’ın, Sadık Aran’ın, Miryakup Mirmehtier’in, Şefi Aran Rustembeyli’nin, Hüseyinkulu han Hoyski’nin, Valiyye Kazımbeyli’nin, Kerim Oder’in ve başkalarının mezarları var. Bu kişiler Azerbaycan tarihinde çok önemli rol oynadılar. Ahmet Ağaoğlu 19 mayıs 1939 yılında İstanbul’da vefat etti.

Ahmet bey Şuşa’da doğdu, Fransa’da eğitim gördü. 1905 yılında ermenilerin Azerbaycan türklerine karşı katliamlarını durdurmak amacıyla Difai hareketini kurdu. 1909 yılında baskılardan kurtulmak için Türkiye’ye gitti. 1918 yılında Kafkas İslam Ordusu’nun komutanı Nuri paşa’nın danışmanı olarak ülkeye döndü. Daha sonra İstanbul işgal edildiği zaman Malta adasına sürgün edildi. Atatürk tarafından kurtarıldıktan sonra onun yanında yer aldı”.

Etkinliğe katılan Türkiye’nin Kırklareli Üniversitesi’nin doçenti, uluslararası ilişkiler alanında uzman Dr.Gülare Yenisey bu mezarlıkta defin edilen Cumhuriyet parlamentosu üyesi Sadık Aran hakkında bilgi verdi. G.Yenisey Aranın Türkiye’deki, Finlanda’daki çalışmalarına değindi: “Aran Finlanda’da iken okul açıp, Turan Ocağı kurup, türkçe gazeteler yayınlayıp. “Ergenekon yolları” adlı şiir kitabının yazarıdır. Ben İstanbul’da onun yaşadığı evi de ziyaret ettim”.

Toplantıya katılan Üsküdar Üniversitesi çalışanı, sosyoloji doktoru Ebulfez Süleymanlı Feriköy mezarlığında defin edilen kişilerin her birinin hayatının yazılması, bu mezarlığın tanıtılmasının gerektiğini söyledi.

Etkinliği aydınlatan SPACE TV’NİN çalışanı Vüsale Abbasova bu mezarlıkla ilgili belgesellerin hazırlanmasının gerekliliğini kaydetti, bununla ilgili plan hazırlayacağını bildirdi.

Etkinliğin sonunda Dilgam Ahmad bu mezarlıkla ilgili kitap hazırladığını söyledi: “Gelecek yıl Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ilanının 100. yıldönümüdür. Birkaç gün önce sayın Cumhurbaşkanı bununla ilgili kararname imzaladı. Temenni ediyorum ki, önlemler paketine bu mezarlıktaki tamire ihtiyacı olan mezarların restorasyonu da dahil edilsin. En azından girişe özel bir levha vurulsun. Ben kendim bununa ilgili gerekli kurumlara müracaat edeceğim. “Son menzil Feriköy” adlı kitap üzerinde de çalışıyorum”.

baslıq dilqem dilqem2 dilqem3 dilqem4 dilqem5 dilqem7 dilqem8 dilqem9

Müəllif admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir