Ana Sayfa / Etkinlikler / Sabir yad edildi
Fotolar (3)

Sabir yad edildi

Fotolar (3)İstanbul Azerbaycan Kültür Evi ile Marmara Üniversitesi’nin işbirliği, Mirze Elekber Sabir Vakfı’nın desteği ile 27 nisanda XX yüzyıl Türk dünyasının en büyük hiciv şairi Sabirin doğumunun 155 yıldönümü ile ilgili etkinlik düzenlendi.

İstanbul Azerbaycan Kültür Evi’nin başkanı Hikmet Elp Sabirin Türk edebiyatındaki yeri hakkında konuştu, onun şiirlerinin toplumsal önemine değindi. Sabirin şiirlerinin izahını veren H.Elp inançlı bir insan olan şairin din istismarçıları ile mücadelesinden bahsetti:

“Nasıl ki, bugün dini istismar eden Fethullah Gülenler, İŞİD var, o zaman da tıpkı İslam’ı gözden düşüren, kendi çirkin amaçları için kullanan gruplar var idi. Sabir onlarla mücadele veriyordu. Ne yazık ki, bazen, Sabirin bu mücadelesi yanlış yozulur”.

Daha sonra Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü, Azerbaycan tarihi ve edebiyatı ile ilgili birkaç kitabın yazarı Prof. Dr. Okan Yeşilot Sabirin yaşadığı dönemdeki Azerbaycan’daki sosyo-politik ortam hakkında konuşma yaptı.

O.Yeşilot Mirze Feteli Ahundzade’den, Hasan Bey Zerdabi’den başlayan aydınlanma hareketine değindi, Sabir’i yetiştiren ortamı ayrıntılı şekilde anlattı.

“Sabir yazdığı her şeyi yaşamıştır” diyen Yeşilot şairi doğru anlamanın önemini kaydetti.

Azerbaycan’ın İstanbul’daki konsolosluğunun temsilcisi Hayyam Daşdemirov Azerbaycanda Sabire verilen değerden bahsetti, önceki yıllarda da yıldönümleri kutlandığını hatırlattı.

Programda yönetmen, sanatçı Elçin İmanov Sabirin şiirlerini seslendirdi.

Sabir Vakfı Başkanı, şairin torunu doçent Sevda Tahirli Türkiye’de Sabirle ilgili böyle bir etkinliğin yapılmasından gurur ve sevinç duyduğunu bildirdi: “Ben bugün çok gururluyum ki, Sabir İstanbul’da anılır. Babamın kütüphanesinde Sabirle bağlı çok kitaplar vardı, ama onlardan biri onun için çok değerli idi. Bu, Sabirin Türkiye’de çıkan kitabı idi. “Hophopname” sonraki yıllarda “Türkiye İş Bankası” yayınlarından da yayınlandı. Bugün ise artık Türkiye’de üniversitelerde Sabir anılır. Bu yüzden teşkilatçılara teşekkür ederim “.

Sevda Tahirli babası ile ilgili bazı anılar konuştu, bu etkinliklerin devam etmesini arzuladığını bildirdi.

Programda yer alan Sabirin torunu, Sevda Tahirlinin oğlu Nurlan Tahirli Türkiye’de aldığı eğitimden ve Sabire olan ilgiden bahsetti.

Programda İstanbul Azerbaycan Kültür Evi’nin Yönetim Kurulu ve Gençlik Kolunun üyeleri, Marmara Üniversitesi öğrencileri ve İstanbul’un çeşitli üniversitelerinde eğitim gören Azerbaycanlı öğrenciler de yer aldı. Öğrencilere yıldönümü günü ile ilgili özel hazırlanmış ayraçlar hediye edildi.


Fotolar (3) Fotolar (4) Fotolar (5) Fotolar (6) Fotolar (7) Fotolar (8) Fotolar (9) Fotolar (10) Fotolar (11) Fotolar (12)

 

Müəllif admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir